У яких випадках потрібно звернутися до невролога?

Невролог – це фахівець, який діагностує, лікує та попереджає розвиток патологій центральної та периферичної нервової системи.

Особливо важливо виявити порушення у дитячому віці, оскільки вони згодом негативно впливають на фізичний та розумовий розвиток дитини, призводять до тяжких захворювань у дорослих.

Із чим працює невролог?
У повсякденній практиці дитячому неврологу в Одесі Кубарєву О.В. доводиться стикатися з маленькими пацієнтами, у яких, внаслідок внутрішньоутробних (перинатальних) та органічних уражень ЦНС відзначається затримка розвитку наступних функцій:
· Рухової;
· Психічної;
· Мовний;
· Комбінацій порушень.
Тяжкість неврологічних патологій, що розвиваються в підлітковому та дорослому віці, залежить від морфологічних та функціональних змін ЦНС, зокрема головного мозку. Чим раніше виявлено порушення, тим успішніше лікування, тому фахівець оглядає дитину:
· У перші тижні після народження;
· кожні 3 місяці - у 3, 6, 9, 12;
· Щороку.
Якщо дитина перебуває у групі ризику чи народження відбувалося з ускладненнями, то візити до невролога відбуваються частіше. Але не всі патології відразу виявляються, і батькам необхідно знати, які симптоми можуть вимагати позапланового візиту до лікаря.
Ранні симптоми неврологічних порушень

Батькам необхідно звернути увагу на такі функції та стани малюка:
· збудливість/придушення нервової системи – як засинає та спить дитина, її поведінка під час неспання, функції ссання, апетит;
· відрижка – фізіологічним вважається не частіше 2-5 разів на день у невеликому (2/3 ст. л.) обсязі, якщо відбувається частіше, а обсяг більше, малюк плаче, погіршується апетит або він стає млявим, то це має насторожити;
· Положення тіла і голови - перекіс, нахил весь час в один бік, асиметрія є ознаками патології;
· Асиметричні рухи очей;
· Міміка - вираз обличчя, активна міміка або знижена, гримаса болю;
· Рухова активність - наскільки симетричні рухи кінцівок, положення стоп і долонь (розправлені або стислі);
· акт ссання - жадібно, активно або мляво, наскільки щільно охоплює сосок, чи підтікає молоко, коли дитина їсть, як розташовується головка - закидається чи ні;
· тремор - чи тремтить у малюка підборіддя, кінцівки і в яких випадках відзначається тремтіння;
· Метеочутливість - як малюк реагує на зміну погоди;
· Шкіра – сухе/вологе, нерівномірне («мармурова») забарвлення.
Навіть якщо батьки помітили 1-2 симптоми, це не привід переживати і самостійно ставити діагноз. Але ці ознаки є передумовою відвідування невролога. Тільки після поглиблених досліджень фахівець може підтвердити чи спростувати наявність у малюка порушень центральної нервової системи.
Слід враховувати, що симптоматика пошкоджень ЦНС у новонароджених та малюків перших місяців життя має загальні ознаки з низкою неврологічних патологій та відмінності від симптомів у старших або дорослих дітей, що обумовлено функціональною та морфологічною незрілістю нервової системи. Тому часто спостерігаються випадки гіпердіагностики або невчасного виявлення патологічних змін.

Тривожні симптоми у старших дітей

Якщо у новонароджених і немовлят патологію складно виявити, так як у них ще незріла НС, вони не можуть спілкуватися, то у старших дітей відхилення більш помітні, вони пред'являють скарги. Так, наприклад, практикуючий в Одесі Кубарьов А.В. – дитячий невролог із великим досвідом роботи, радить звернути увагу на:
· Порушення рухової активності, дрібної моторики, ритму і темпу мови (її розбірливість, словниковий запас), листи, уваги, поведінки, самоконтролю;
· Мимовільні або нав'язливі рухи, тики, тремор;
· судоми;
· Галюцинації;
· Безсоння;
· Когнітивні відхилення;
· Головний біль, мігрень;
· больовий синдром нез'ясованої етіології;
· Безпричинні блювання, нудоту;
· Енурез, порушення контролю за природними відправленнями (дефекацією, сечовипусканням);
· функціонування органів чуття – зору, слуху, тактильної чутливості;
· психоемоційне тло, різку зміну настрою, істеричність;
· Порушення координації рухів, ходи та ін.
Перелічені аномалії поведінки, функції нервової системи можуть пройти самостійно в процесі дозрівання нервової системи або призвести до важких патологій. Так, через порушення функцій ЦНС можуть розвинутись глухота, сліпота, розумова відсталість, рахіт, анемія, захворювання ШКТ.
Велике значення мають результати моніторингу (тривалих спостережень) частоти, тривалість симптомів. На їх основі лікар складає програму досліджень та розробляє індивідуальну програму профілактики, стратегію лікування, реабілітації.

Повний перелік неврологічних захворювань у дітей читайте тут
2 вересня / 2021

Автор: Кубарєв Олександр Вікторович
З усіх питань зв'яжіться будь-яким зручним способом:

E-mail: kubarev0507@gmail.com
Телефон: +38(050)-215-16-83

м. Одеса, вул. АК. Сахарова 1/Б, корпус 2, Кабінет 6 (третій поверх)

Made on
Tilda