Як відновити нервову систему дитини після стресу?

Стрес – це адаптивний і захисний механізм, вироблений у процесі еволюції у відповідь загрозу (фізичну, психічну) і орієнтований виживання. При цьому відбувається перебудова фізіологічних процесів та поведінкових реакцій. Якщо короткочасний негативний вплив призводить до мобілізації організму (еустрес), то тривалий чи дуже сильний вплив (дистрес) негативно впливає на організм. Особливо небезпечний стрес у дитячому віці, коли більшість систем продовжують формуватися і не можуть адекватно реагувати на патогенну дію.
Симптоми стресу у дітей

Сильний чи тривалий стрес проявляється в дітей віком різного віку по-різному. Основними його ознаками є:
· Різкі безпричинні зміни настрою;
· Інсомнія та інші порушення сну;
· Регресивна поведінка - дитина ніби «повертається» в більш ранній стан;
· нічні кошмари;
· Енурез (нічне нетримання сечі);
· Диспепсичні порушення - нудота, блювання, пронос, біль у животі;
· Головні, м'язові болі;
· біль у спині;
· Підвищена тривожність;
· Швидка стомлюваність;
· Страхи, фобії;
· Зниження уваги, посидючості, працездатності, втрата інтересу.
Зміни стосуються як фізичного стану, психічних здібностей, а й поведінки. Воно може варіювати у найширших межах. Дитина стає:
· Замкненим;
· Відчуженим;
· Неслухняним;
· агресивним;
· брехливим;
· Конфліктним;
· Уразливим;
· Дратівливим;
· полохливим та ін.
У дитини можуть з'явитися шкідливі звички - вона починає гризти нігті, крутити пасма волосся, смоктати пальці, щоку, кусати губи та ін.
Стрес розвивається не лише у школярів. Він може бути у дошкільнят і навіть найменших дітей. У немовлят стрес призводить до зниження апетиту, аж до повної відмови від їжі, а також порушення сну, примхливості, гучного плачу, полохливості.
Причини стресу можуть бути різними, варіюють його наслідки. Але завжди дистрес потребує відновлення організму, насамперед – нервової системи дитини. Цією проблемою займаються різні спеціалісти – психологи, психіатри, педіатри. Головна роль відводиться дитячим неврологам, які виявляють та лікують проблеми з нервовою системою. Так, в Одесі Кубарєв Олександр Вікторович успішно відновлює нервову систему дітей, які зазнали стресу.
Методи відновлення нервової системи

Насамперед необхідно усунути причину стресу. Самостійно батьки рідко можуть визначити, що викликало негативні реакції у дитини. В Одесі д-р Кубарєв О.В. допоможе впоратися з наслідком стресу та швидко відновити стан, функції нервової системи дитини. Для цього застосовуються такі методи:
· Медикаментозні;
· Фізіотерапевтичні.
Для кожного віку та залежно від причини порушень, їх виразності, тяжкості ускладнень фахівець застосовує різні методи. Лікар може призначити седативні, снодійні препарати, вітамінно-мінеральні комплекси, що підвищують стійкість до стресів, імунітет, що відновлюють нормальні функції нервової системи.
Самостійно приймати ліки не можна, навіть якщо це фітопрепарати. Часто у дитини спостерігаються патологічні реакції на медикаменти, БАДи. Тільки лікар може підібрати лікування, дозування, тривалість прийому залежно від віку маленького пацієнта.
Фізична активність є ефективним способом відновлення після стресу. Заняття спортом, особливо командними видами, прогулянки на свіжому повітрі, плавання, їзда на велосипеді не тільки дозволяють позбутися надлишку гормонів, що спричиняють стрес, але й сприяють розвитку структур головного мозку, зокрема гіпокампу, та зростанню нейронних зв'язків.
Активні ігри допомагають зняти внутрішню напругу, активізувати фізичні та психічні функції, підвищити стійкість до негативних впливів. Навіть дуже маленька дитина позитивно реагує на вправи, ігри, масаж. Грудничков заспокоює тактильний контакт з матір'ю, заколисування, погладжування.
Зменшити наслідки стресу допомагають водні, бальнеологічні (душ, ванни) процедури, розслаблюючий масаж, акупресура. Без активної участі батьків процес відновлення може тривати тривалий час. Вони повинні дотримуватися рекомендацій фахівця та уважно спостерігати за змінами, що відбуваються з їхнім чадом у процесі лікування. Батьки повинні:
· Створити спокійну, доброзичливу атмосферу будинку;
· Розробити раціональний режим праці та відпочинку;
· Створити умови для міцного спокійного сну;
· Розробити повноцінний раціон харчування;
· виключити збудливі фільми, книги, комп'ютерні ігри та ін.
Тільки у співпраці «лікар-родина» можна досягти швидкого та стабільного результату.

Повний перелік неврологічних захворювань у дітей читайте тут
3 листопада / 2021

Автор: Кубарєв Олександр Вікторович
З усіх питань зв'яжіться будь-яким зручним способом:

E-mail: kubarev0507@gmail.com
Телефон: +38(050)-215-16-83

м. Одеса, вул. АК. Сахарова 1/Б, корпус 2, Кабінет 6 (третій поверх)

Made on
Tilda