Під час війни діти – це одна з найуразливіших груп населення. Попри те, що більшість малюків, на щастя, залишаються цілими та неушкодженими, їхнє благополуччя у найближчій та довгостроковій перспективі є серйозною проблемою. Теперішня війна торкнулася величезної кількості дітей: це тисячі дітей на окупованих територіях, близько 10 тисяч депортованих дітей, понад 2,5 млн дітей, які залишили свої будинки, стали внутрішньо переміщеними особами та живуть на умовно безпечній території, та понад 1,8 млн дітей-біженців, які знаходяться нині у різних країнах світу (за даними ООН). Кожна дитина України переживає військовий конфлікт, та у кожної дитини війна може спричинити різні проблеми з нервовою системою.
Як воєнний конфлікт впливає на психічне здоров'я дитини?
Діти, зачеплені війною, перебувають у зоні ризику розвитку:
посттравматичного стресового розладу;
депресії;
тривоги та тривожних розладів;
поведінкових та психосоматичних скарг.
Негативний вплив простежується у дітей різного віку, навіть у немовлят, які дуже чуйно реагують на психоемоційний стан матері. Ризик проблем з нервовою системою зростає, якщо дитина:
залишається у місцях ведення активних бойових дій або перебувала у таких умовах якийсь час;
має близьких людей, які постраждали внаслідок військового конфлікту або перебувають у зоні ризику (зокрема батьків-військовослужбовців);
зазнає негативного впливу з різних джерел інформації - новин, прогнозів тощо;
перебуває у постійному контакті з людьми, які мають неврологічні та психологічні розлади, спричинені військовим конфліктом.
Тривожність батьків та близьких людей дуже негативно позначається на психоемоційному стані дитини.
Симптоми психологічних та неврологічних порушень у дітей
Діти, які пережили та переживають травматичний стрес через війну, нерідко здаються неспокійними та метушливими. Вони часто не можуть сконцентруватися, стають неорганізованими. Серед тривожних симптомів неврологічних проблем можна назвати:
постійне переживання травматичних подій у снах, іграх, розмовах та ін;
проблеми зі сном, часті пробудження та кошмари, складнощі зі сном на самоті;
зникнення позитивних емоцій, постійний сум і відсутність настрою;
дратівливість, агресивність, спалахи гніву;
полохливість;
пошук уваги дорослого будь-якими методами;
замкнутість та безпорадність;
заперечення того, що відбувається, або заціпеніння.
Діти стають більш агресивними або замкнутими, а підлітки мають високий ризик зловживання психоактивними речовинами. Нерідко проблеми з нервовою системою відбиваються на фізичному самопочутті. У цьому випадку у дітей можуть розвиватися психосоматичні симптоми, найпоширенішими з яких порушення у роботі травного тракту.
Методи відновлення здоров'я нервової системи у дітей під час війни
Після закінчення війни на психологів та неврологів чекає величезна робота, але у разі проблем з нервовою системою у дітей не можна чекати настання миру. Діяти треба вже зараз. Допомога грамотного невролога допоможе зберегти психіку дитини та уникнути проблем зі здоров'ям у майбутньому. Лікування неврологічних розладів, спричинених війною, може включати:
Психотерапію. Для дітей раннього віку терапія включає розмови, гру, малювання та розповідь історій. Зазвичай така робота проводиться у присутності батьків або опікунів, які допомагають малюкові почуватися у безпеці. У підлітковому віці на допомогу приходять методи когнітивно-поведінкової терапії, які вчать боротися з занепокоєнням та спокійно сприймати події, що відбулися з ними.
Прийом ліків. Існують препарати, які допомагають справлятися із занепокоєнням, знижують тривожність та агресивність, сприяють концентрації уваги та коригують проблеми зі сном. Досвідчений невролог підбирає комплекс засобів із урахуванням індивідуальних особливостей кожного пацієнта.
Кваліфікований невролог гарантує індивідуальний підхід до кожної дитини, допомагає малюкам, школярам та підліткам здобути сміливість і впевненість, пережити травмуючий досвід та впоратися з ситуацією без шкоди для психіки. Завдяки комплексній терапії діти навчаються коригувати свої думки про травму, справляються із тривогою, заспокоюються та відпускають негативні думки про те, що з ними сталося.
Якщо у Вас залишилися питання, зв'яжіться зі мною за посиланням
21 січня / 2023
Автор: Кубарєв Олександр Вікторович
З усіх питань зв'яжіться будь-яким зручним способом: